BAUMIT
Firma Baumit proponuje ocieplenia ścian zewnętrznych metodą bezspoinową, tzw. BSO oparte na materiałach izolacyjnych typu twarda wełna mineralna (skalna) i styropian (polistyren spieniony EPS) za pomocą całkowicie nowego systemu "open®".
Jego główną zaletą jest niski współczynnik oporu dyfuzyjnego perforowanej płyty EPS, najbardziej zbliżony do współczynnika dla ścian ceramicznych, które są najbardziej popularne na budowach. Wyboru materiału izolacyjnego (styropian lub wełna) dokonuje się na etapie projektowania. Wełna, głównie ze względu na koszty produkcji, jest znacznie droższa od styropianu, przeciętnie około 2-2,5 razy. Główną zaletą wełny, poza całkowitą niepalnością, jest niski współczynnik oporu dyfuzyjnego. Ten niski współczynnik jest także główną zaletą systemu open®, opartego na perforowanej płycie styropianowej. Płyta perforowana open® ma współczynnik oporu dyfuzyjnego u=8-10, taki jak ściana ceramiczna. Dzięki temu parametrowi ocieplenie wykonane w systemie open® powoduje, że ściana z dodaną warstwą izolacji termicznej zachowuję się podobnie jak ściana jednowarstwowa. Unika się w tym przypadku niebezpieczeństwa kondensacji pary wodnej na styku materiałów o różnej budowie, występującej prawie zawsze podczas niesprzyjających warunków w ścianach warstwowych.
Poszczególne systemy ociepleniowe stosowane są z wyprawami końcowymi w zależności od materiału izolacyjnego, z zastosowaniem tynków mineralnych, silikatowych, silikonowych i akrylowych. Ze względu na parametry wełny mineralnej przy jej wyborze, jako wyprawy końcowe Baumit proponuje tynki mineralne i silikatowe. Podobne parametry są wymagane w systemie open®, dlatego też, aby uniknąć prób zastępowania materiałów i dla zachowania najważniejszych parametrów nowego systemu, wprowadzono specjalny biały klej KlebeSpachtel W.
Parametry tego białego kleju umożliwiają jego zastosowanie do przyklejenia i szpachlowania perforowanej płyty open®. Podobnie w przypadku gruntu i tynku nawierzchniowego na bazie silikatów dostępnych w 200 kolorach wg kolornika Baumit "color of more emotion" w strukturze baranka. Dla ułatwienia i identyfikacji jedynego takiego systemu na rynku polskim, jakim jest open®, wszystkie jego składniki są znakowane charakterystycznym układem czarno-czerwonych kółek. W przypadku stosowania zwykłego styropianu nie ma ograniczeń w stosowaniu wypraw końcowych i możliwe jest stosowanie wypraw na bazie wszystkich spoiw. Nie można jednak zapominać, że ocieplenia oparte na zwykłej płycie styropianowej powinny być stosowane jedynie na suchych podłożach!
Naciski i oczekiwania na skrócenie czasów inwestycji (często przez samych inwestorów) powodują, że często nawet ściany nowo wznoszonych w szybkim tempie budynków wykazują wyższe wilgotności. Wykonywane tzw. mokre roboty: tynki i posadzki powodują dodatkowe wprowadzenie wilgoci w mury. Wykonane w tradycyjny sposób ocieplenia na styropianie przedłużają kilkakrotnie czas wysychania murów obiektów często już zamieszkałych. System open® o parametrach takich, jak ściana ceramiczna powoduje, że czas wysychania jest zbliżony do zwykłej ściany bez ocieplenia. Biorąc pod uwagę właściwości systemu, należy przypuszczać, że za pewien czas płyta open® zastąpi stosowaną dotychczas na starych zawilgoconych budynkach wełnę mineralną. Choć parametry dyfuzyjne wełny są lepsze od parametrów perforowanej płyty styropianowej EPS, ale jej stosunkowo mała odporność na długotrwałe zawilgocenie powoduje, że wełna traci właściwości konstrukcyjne. Ocieplenia wykonane na wełnie na silnie zawilgoconym podłożu po pewnym okresie mogą wykazywać spękania warstwy zewnętrznej i rozwarstwianie. Powodem takich objawów może być utrata przez zawilgoconą wełnę właściwości konstrukcyjnych. W takich przypadkach najbardziej wskazanym i odpornym na wilgoć, pełnym systemem będzie open®.